Wybór firmy inżynieryjnej czy budowlanej może stanowić spore wyzwanie. Na rynku znajduje się bowiem wielu fachowców świadczących tego typu usługi. Jednak ich jakość może być bardzo różna, dlatego zanim wybierzemy odpowiednich wykonawców, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę. W dzisiejszym artykule doradzamy, jak skutecznie wybrać firmę budowlaną.

Prace budowlane i inżynieryjne wymagają wysokich kwalifikacji, lat doświadczeń oraz doskonałej precyzji działania. Zwłaszcza wielomilionowe inwestycje muszą być wykonywane przez ekspertów w swojej dziedzinie. Od tego zależy nie tylko efekt wizualny projektu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo jego użytkowania oraz funkcjonalność. Dlatego właśnie wybór firmy wykonawczej jest tak ważny. Oto na co należy zwrócić uwagę, by wybrać dobrze.

Sprawdź opinie

Opnie na temat firmy budowalnej stanowią istotny aspekt decydujący o wyborze wykonawcy. Obecnie największym źródłem tego typu wiedzy jest oczywiście Internet. Jednak trzeba brać pod uwagę, że nie wszystkie opinie, które tam znajdziemy są weryfikowalne i wiarygodne.

Innym sposobem sprawdzenia renomy firmy jest zasięgnięcie opinii w branży od osób, które już realizowały z danym wykonawcą konkretne zlecenie. Taka rekomendacja będzie najbardziej miarodajna i wiarygodna. Będziemy mogli poznać wszelkie szczegóły współpracy i dowiedzieć się, czy takie warunki będą nam odpowiadać.

Przejrzyj portfolio

Nic tak nie świadczy o firmie inżynieryjnej jak do tej pory zrealizowane prace. One stanowią najlepszą wizytówkę fachowców, po której można ocenić doświadczenie oraz kompetencje wykonawcy. Ponadto dobrym predykatorem będzie również fakt, jeśli firma budowlana realizowała już wcześniej inwestycje podobne do tej, którą my planujemy urzeczywistnić. Warto więc wybrać firmę inżynieryjną, która miała już wcześniej do czynienia z podobnymi realizacjami.

Zwróć uwagę na doświadczenie

To, ile czasu dana firma istnieje na rynku, także ma istotne znaczenie podczas dokonywania wyboru. Oczywiście im dłużej, tym lepiej. Z biegiem czasu bowiem fachowcy zdobywają niezbędne umiejętności, poszerzają swoje kwalifikacje oraz stają się biegli w realizacji nawet najbardziej skomplikowanych inwestycji.

Idealnym tego przykładem jest firma GLASSBUD, która istnieje na rynku już prawie 15 lat i nieustannie rozwija swoje kompetencje, oferując coraz szersze spektrum usług. Marka posiada własny profesjonalny park maszynowy, dzięki któremu realizuje nawet najbardziej wymagające inwestycje. Ponadto marka zatrudnia najlepszych specjalistów, którzy podchodzą do każdego projektu z pełnym zaangażowaniem, oferując najwyższy poziom jego realizacji.

Poznaj zaplecze techniczne

Profesjonalne zaplecze techniczne to jeden z kluczowych aspektów przy wyborze firmy budowalnej czy inżynieryjnej. Od niego bowiem zależy dokładność wykonanych prac, ich szybkość i efektywność. Im więcej profesjonalnych urządzeń i specjalistycznych sprzętów jest do dyspozycji firmy budowalnej, tym większe prawdopodobieństwo, że nasz projekt zostanie zrealizowany szybciej i skuteczniej.

Zanim więc zdecydujemy się na konkretną ekipę, dowiedzmy się, jakim zapleczem technicznym dysponują. I czy będą w stanie, za pomocą tego, co posiadają, zrealizować konkretne punkty naszej inwestycji.

Wybierz kontaktowych wykonawców

Realizacja inwestycji budowalnych to często współpraca na lata, warto zatem wybrać wykonawców, z którymi dobrze się dogadujemy. Nie chodzi jednak w tym przypadku o czystą sympatię, ale przede wszystkim o profesjonalne podejście do klienta. Jako zleceniodawca nie musimy mieć pojęcia o wszelkich aspektach realizowania inwestycji, jednak mamy prawo liczyć na szczegółowe wyjaśnienia konkretnych kroków.

Równie ważna jest terminowość realizacji inwestycji. W tym przypadku także powinniśmy zostać jasno poinformowani, jaki jest rozkład prac i kiedy możemy spodziewać się finalizacji kolejnych etapów. Jeśli coś ma ulec opóźnieniu, także powinno być nam to precyzyjnie wyjaśnione.

Podobnie sytuacja będzie wyglądać z kosztorysem projektu. Wiadomo, że wstępna kwota realizacji nigdy nie jest wiążąca. Jednak jako inwestorzy powinniśmy być na bieżąco informowani o wszelkich niezbędnych zmianach w tym zakresie.

Dobrym znakiem przy wyborze firmy budowalnej jest fakt, kiedy wszelkie niezbędne informacje dostajemy już podczas rozmów wstępnych, a wszystkie nasze wątpliwości są szybko i wyczerpująco wyjaśniane. Warto też zwrócić uwagę na to, czy wykonawca jest otwarty na nasze sugestie i czy dokłada wszelkich starań, by zaproponować nam najlepsze możliwe rozwiązania.

Podsumowanie

Na podstawie niniejszego artykułu, z pewnością łatwiej będzie wybrać wykonawcę do realizacji Waszego projektu. Zanim zdecydujecie się na konkretną firmę budowlaną, najlepiej jest skontaktować się z kilkoma wybranymi wykonawcami i poprosić o wstępny kosztorys oraz termin realizacji usługi, by móc porównać, na co możemy liczyć. Pamiętajmy jednak, że te wstępne ustalenia często odbiegają od faktycznej realizacji, nie można ich zatem brać za pewnik. Warto zaznaczyć, że do wyjątkowo atrakcyjnych ofert, które znacznie odbiegają swoimi atutami od innych propozycji, warto podejść z rezerwą, gdyż mogą być one znacznie przekoloryzowane.

Jeśli tak się stanie w naszym przypadku, najlepiej będzie baczniej przyjrzeć się pozostałym, bardziej zdroworozsądkowym ofertom i zweryfikować firmy pod kątem czynników, które wymieniliśmy w niniejszym artykule.