W Internecie oraz powszechnie dostępnej prasie istnieje wiele informacji na temat budowania oraz wykańczania nowo powstałych budynków. Co jednak, jeżeli zanim zagospodarujemy dany teren trzeba pozbyć się z niego starej budowli? Rozbiórka oraz proces wyburzania budynków to także ważny temat, który warto poruszyć, ponieważ nie jest to kwestia na tyle prosta aby sprowadzała się do wzięcia w dłonie ciężkiego młota i wyburzenia tego co nam zawadza. Problem wyburzania oraz rozbiórki niechcianego budynku zakrawa zarówno o kwestie praktyczne jak i prawne. Jeżeli kiedykolwiek rozważaliście zrobienie tego samodzielnie i bez żadnej konsultacji – lepiej dokładnie sprawdźcie co się z tym wiąże, ponieważ konsekwencje braku wiedzy z tego zakresu mogą okazać się dla Was niekorzystne.

Najpierw biurokracja

Jak w przypadku praktycznie wszystkich działań w zakresie szeroko pojętych prac budowlanych trudno do nich przystąpić legalnie bez dokonania odpowiednich formalności. Jeżeli chodzi o wyburzanie budynków albo o ich rozbiórkę należy przede wszystkim wziąć od uwagę konkretne parametry takiej budowli, ponieważ od nich zależy dalszy tryb postępowania. W przypadku budynków stosunkowo niewielkich, o wysokości do ośmiu metrów wysokości, może być to stosunkowo proste. Jednak oprócz wysokości trzeba mieć tutaj na uwadze dodatkowe kryteria, takie jak między innymi to, w jakim punkcie działki budowlanej budynek się znajduje oraz czy jest wpisany do rejestru zabytków, czy też nie. Najprościej będzie naturalnie w przypadku budynków, które nie wymagały specjalnego pozwolenia na ich budowę. Za każdym razem w przypadku każdej pojedynczej budowli do rozbiórki bądź wyburzenia warto jednak skonsultować się z osobą kompetentną w dziedzinie prawa budowlanego oraz przepisów powiązanych z tą dziedziną. Istnieje wiele kancelarii prawnych wyspecjalizowanych w obsłudze spraw z bardzo szeroko pojętą branżą nieruchomości. Tam między innymi można uzyskać poradę w sprawie złożonych aspektów związanych z wyburzaniem i rozbiórką. Często zahaczają one nie tylko o sprawy budowlane sensu stricto, ale także o kwestie związane z obrotem nieruchomościami i inne. Pochopne wyburzanie „na własną rękę” może zatem przynieść szereg nieoczekiwanych negatywnych konsekwencji, których można uniknąć dzięki wsparciu profesjonalistów już na tym etapie.

Wyburzanie kompleksowe i profesjonalne

Zanim udamy się do prawnika albo przejdziemy do konkretów, czyli samego wyburzania, warto zainteresować się współpracą po prostu z profesjonalną firmą z zakresu prac budowlanych, zajmującą się także wyburzaniem oraz rozbiórką. Dlaczego jest to dobry kierunek? Przede wszystkim, co wydaje się zupełnie oczywiste, są to fachowcy w swojej dziedzinie i na pewno dokonają docelowej czynności w sposób o wiele bardziej kompetentny niż amator. Jednocześnie takie podmioty zazwyczaj mają doświadczenie nie tylko na polu praktycznym. Stale współpracują już także z podmiotami, dla których kwestie prawne nie mają tajemnic, czyli z kancelariami i prawnikami specjalizującymi się w prawie budowlanym oraz wszystkimi towarzyszącymi mu dziedzinami prawa. Wówczas nie trzeba już samodzielnie tracić czasu i energii – po prostu na każdym etapie fachowcy będą wspierali klienta, a to co tylko możliwe po prostu załatwią sami.

Co dalej?

Kiedy kwestie formalne zostaną już załatwione można przejść do meritum, czyli: Jak wygląda proces wyburzania budynków krok po kroku? Naturalnie wspomnieliśmy już jak ryzykowne jest samodzielne przystępowanie do tego procesu. Zwykle taka opcja kosztuje znacznie więcej stresu, czasu i pieniędzy, niż zaufanie profesjonalistom. Każdy ma oczywiście pełne prawo próbować burzyć budynek we własnym zakresie, jednak obecnie w Polsce zwyczajnie się to nie kalkuluje. W zależności od parametrów budowli fachowcy na pewno użyją odpowiedniego sprzętu, który w przypadku osoby prywatnej wymagałby często niewyobrażalnych inwestycji. Osoby pracujące aktywnie i fizycznie w branży budowlanej zrobią to także w sposób najbardziej oczekiwany i pożądany: szybko oraz sprawnie.

Bezpieczeństwo to podstawa a porządek musi być

Samo wyburzenie to jeszcze nie koniec. Gruz to jeden z najbardziej niewdzięcznych, w przypadku przeciętnego Kowalskiego, rodzaj odpadów jaki można sobie wyobrazić. Gruzu trudno pozbyć się „własnym sumptem” bez pozyskania odpowiednich pozwoleń oraz miejsca gdzie może zostać wywieziony. W przypadku wyburzonego budynku gruzu jest naprawdę ogromna ilość. Co zatem zrobić z takim „fantem”? Właśnie korzystając z usług wykwalifikowanych budowlańców automatycznie pozbywamy się tego problemu. Każda firma budowlana po prostu z założenia posiada możliwość utylizacji gruzu i to już nie kłopot klienta, który zleca jej pełną usługę wyburzenia. Ponadto wszelkie kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, a takie bezpieczeństwo w przypadku wyburzania budynków jest naturalnie bardzo zagrożone szczególnie w przypadku amatorów w tej dziedzinie, spadają na wykonawcę takiej usługi. Czy jeszcze trzeba kogokolwiek zatem przekonywać do kontaktu z profesjonalistami?